Skip to main content
Трускавець

Історія Трускавця від минулих днів до сьогодення

  • 1469 - перша письмова згадка про Трускавець.

Археологічні знахідки, зокрема, римський бойовий чекан, датований IV століттям нашої ери, свідчать про те, що територія Трускавця могла бути ареною бойових дій готів і прикарпатських племен на чолі з карпами — з одного боку, і легіонів Римської імперії — з іншого.
Назва міста «Трускавець» до цього часу викликає суперечки істориків. Одні вважають, що «Трускавець» — це видозмінена форма польського слова truskawka (полуниця).
Але полуниця з'вилася в Європі тільки після 1712 року і була привезена з Чилі французьким офіцером Фрез'є. А назва міста вперше зустрічається вже у XV ст. Інші вчені вважають, що на назву міста вплинула литовська мова.
По-литовськи druska — це сіль, а Прикарпаття — відомий центр солеваріння. На користь цього варіанту свідчать тісні міждержавні стосунки Галицько-Волинського князівства і Великого Князівства Литовського у XII-XV ст.
В кінці XVIII і початку XIX століття в Трускавці почали добувати окрім солі, озокерит і в обмеженій кількості нафту, з якої шляхом перегонки одержували гас для освітлення великих міст Австро-Угорщини.
У 1820 році при бурінні однієї із свердловин було виявлено мінеральне джерело сірчистої води. З цього часу жителі з навколишніх сіл і районів стали приїжджати до Трускавця для лікування цієї водою суглобного ревматизму, шкірних захворювань, а дещо пізніше і захворювань шлунка.
У 1827 році за розпорядженням директора Австрійських державних підприємств Ю. Лещевского в Трускавці вперше була побудована невелика (всього на вісім кабін) водолікарня, і з цього часу Трускавець офіційно став вважатися курортом.
У 1833 році в Трускавці було відкрито соляно-гірке джерело під назвою «Марія», а дещо пізніше в 1842 році - соляно-сульфатний джерело «Софія».
Перші аналізи мінеральних вод джерел «Марія», «Нафтуся» і соляної ропи джерела «Фердинанд» були проведені в 1835 році Львівським аптекарем Торосевичем. Публікація аналізів мінеральних вод, опис мінеральних джерел Трускавця лікарем Машек. В 1842 році вийшла дисертація «Про лікувальну дію мінеральних вод курорту Трускавець» австрійського лікаря Унгера, мали велике значення для популяризації курорту і залучення хворих.
У 1858 році були відкриті нові сірчані джерела під назвою «Еммануїл» і «Анна» із загальним дебітом до 3500 л на годину. У цей же приблизно час побудована водолікарня на 30 ванн, а дещо пізніше, в 1861 році, була споруджена грязелікарня і вперше на курорті стало застосовуватися грязелікування торф'яними грязями, приготовлені на мінеральній воді. Це також сприяло популяризації курорту і збільшення кількості хворих. За відомостями курортного лікаря Машек, Трускавець у той час представляв собою вже досить упорядкований населений пункт: у ньому було 13 житлових будинків, ресторан, кондитерська, концертний зал на 300 місць, а число хворих збільшилося до 1000 за сезон.
У 1859 році курорт з державного підпорядкування переходить в оренду приватного акціонерного товариства, а потім передається у власність окремих людей.
На початку XX століття на курорті було збудовано водогін, що постачає воду з озера що на Помярках, проведена каналізація головних будівель курорту, збудовані павільйони та бювети для відпуску мінеральних вод, але головним чином значно зросло будівництво приватних житлових будинків.
У 1911 році курорт перейшов у власність акціонерного товариства на чолі з Ярошем, який залишався власником курорту до 1939 року.
У 1912 році між Трускавцем і Дрогобичем була побудована залізнична гілка, і число хворих до цього часу досягало вже 3000 за літній сезон (зимового сезону в той час не було).
У період першої світової війни курорт занепав і ніякого будівництва на ньому не проводилося. Після закінчення війни Трускавець відходить до панської Польщі.
Однак зі зміною державної приналежності характер володіння та експлуатація багатств курорту не змінилися - господарем його залишається акціонерне товариство, а головним керуючим Ярош.
У 1939 році західні землі України були приєднані до іншої частини України. На базі приватних пансіонатів і готелів було розгорнуто вісім санаторіїв на 1500 ліжок, з них два санаторії клінічні - один для урологічних хворих і інший - для хворих із захворюваннями шлунково-кишкового тракту.
Курорт змінив своє обличчя, було проведено цілий ряд заходів з благоустрою курорту і організації загальнокурортних лікувальних установ (водолікарня, грязелікарня, електро-фізіолікування та ін.)
Однак успішний розвиток курорту було перервано нападом німецько-фашистських загарбників у 1941 році. За роки окупації гітлерівські окупанти розорили і розграбували санаторії курорту. Була зруйнована водокачка та електростанцію. Мотори і насоси водокачки і парові котли були приведені в непридатність. Медична апаратура, меблі, картини, килими та інші предмети які представляли хоч якусь цінність, були вивезені в Німеччину.
Після перемоги над Німеччиною, відразу ж розгорнулася робота з відновлення та будівництва курорту. Величезна увага справі відновлення курорту і налагодженню оздоровниці.
Незважаючи на величезні руйнування, медичні працівники курорту відразу ж після війни в порівняно короткий термін відновили водопровід і каналізацію і приступили до відновлення загальнокурортних установ (водолікарня і грязелікарня), лікувальних і спальних корпусів санаторіїв. Всі санаторні будівлі були відновлені, газифіковані і більшість з них було переведено на цілорічну роботу.
На курорті проводиться систематична робота по вивченню лікувальних властивостей мінеральних джерел курорту, здійснюються заходи щодо дослідження нових джерел мінеральних вод, введено з 1947 року і застосовується в широких масштабах новий метод теплового лікування озокеритом.
Лікувальна робота на курорті перебудовується на основі новітніх досягнень медичної науки і фізіологічного вчення І. П. Павлова.
Вироблено методики лікування різних груп захворювань, показаних для лікування в Трускавці. Лікарі курорту займаються науково-дослідною роботою з вивчення лікувальних факторів курорту. На курорті організована експериментальна лабораторія, де з допомогою павловських методів вивчається дія мінеральних вод курорту на функцію різних органів.
Таким чином, за порівняно короткий термін курорт не тільки був відновлений, але і значно просунувся вперед у своєму розвитку.
Окремо слід виділити діяльність Організації Українських Націоналістів у Трускавці (ОУН) та Української Повстанської Армії (УПА) до і після 1939 року. До 1939 року ОУН воювала з поляками, після 1939 року — з радянськими окупаційними військами. Два уродженці Трускавця - Василь Білас і Дмитро Данилишин- здійснили замах на депутата Польського Сейму Тадеуша Голувку. Сталося це у Городку 24 серпня 1931 року. Це був винятково політичний акт проти відомого польського шовініста. Акція не вдалася, але мала великий резонанс у всій Польщі. Обох бойовиків було схоплено і засуджено до смерті. Їх героїчна поведінка під час процесу і при виконанні вироку мала великий вплив на українців по всіх окупованих Польщею територіях. Пам'ять про героїв зафіксована в назвах вулиць та пам'ятних знаках у Трускавці.
Трускавчанин Роман Макомацький, небіж Василя Біласа, член ОУН і вояк УПА, завербував в інформатори дружину радянського генерала Сабурова Ніну, яка допомогла врятувати життя тисяч галичан, зірвати цілий ряд каральних операцій НКВД проти мирного населення. Під керівництвом Макомацького підпільники викрали самого генерала Сабурова і обміняли його на 200 арештованих повстанців. Це унікальний випадок в історії радянської армії, який ще нікому не вдавалося повторити.

Що відвідати

Цікаві локації

Де можна відпочити та цікаво провести час, не покидаючи межі міста Трускавець. Ми підібрали для вас локації які можливо вас зацікавлять

Де поїсти

Для тих хто любить відпочивати, аж ніяк не завадить поїсти смачненьких страв. Тут знайдуться смачні страви, навіть для тих хто дотримується строгої дієти. Ми підібрали для вас ресторани української та європейської кухні.