Skip to main content

Трускавецька мінеральна вода

Води мінеральних джерел на всіх бальнеологічних курортах, в тому числі і в Трускавці, є одним з найважливіших лікувальних факторів курортного лікування. У Трускавці є 13 мінеральних джерел, найрізноманітніших за своїм хімічним складом. З них сім використовуються для внутрішнього застосування: Нафтуся № 1, Нафтуся № 2, джерела № 1, 2, 4, 5 і 11; шість джерел (№ 3, 6, 7, 8, 9 і 10) використовуються для зовнішнього застосування.

Джерело «Нафтуся» № 1

Джерело «Нафтуся» № 1 - найбільш відоме і популярне серед питних джерел курорту. Джерело розташоване майже в центрі курорту на південному схилі курортної балки, на відстані 200 м від бювету і являє собою неглибокий, каптованого кам'яним зрубом колодязь оточений мальовничою липовою алеєю парку.

«Нафтуся» відноситься до слабо мінералізованих вод (мінералізації 0,7 г / літр) і по хімічному складу відноситься до класу гідрокарбонатно-сульфатно-кальцієво-магнієвих мінеральних вод. До складу «Нафтусі» входять в малих кількостях мінеральні солі хлористо-сірчистого і двовуглекислого магнію, двовуглекислого кальцію, а також сліди літію і солей заліза. Крім того, як показує сама назва «Нафтуся» (від слова "нафта"), вона містить органічні речовини, пов'язані з родовищем Бориславської нафти типу фенолів, важких кислот насиченого нафтового ряду, а також невелика кількість сірководню і домішки невизначеного кількості летючих сірчистих вуглеводнів.

Ці органічні речовини надають воді специфічний запах і присмак нафти. Отримана безпосередньо з джерела вода при збереженні виділяє бульбашки газу на стінках закритої посудини. При зберіганні ж у відкритому посуді протягом декількох годин запах і присмак нафти, а також бульбашки газу зникають. За даними бактеріологічного дослідження, «Нафтуся» незмінно дає стійко сприятливі результати. Це свідчить про те, що вона, мабуть, має деяку бактерицидну дію.

За своїм фізико-хімічним складом, а тим більше за фізіологічною дією на організм, «Нафтуся» є унікальною водою і не має рівної собі ні на одному з курортів колишнього Радянського Союзу, та й загалом у світі.

Згідно з даними, отриманими при експериментальному вивченні дії води на тварин і численних клінічних спостережень, «Нафтуся» володіє, в першу чергу, енергійною сечогінною дією. Після прийому 600-800 мл води за добу діурез збільшується на 80-100% і внаслідок цього ток рідини в лоханках та сечоводах збільшується і прискорюється, що сприяє вимиванню з сечовивідних шляхів дрібних конкрементів, ниркового піску і продуктів запалення (лейкоцити, слиз, згустки крові та ін.) Попутно з цим зменшуються запальні явища сечовивідних шляхів; змінюється також бактеріальна флора сечі за рахунок зменшення в ній кількості бактерій, що викликають і підтримують запальний процес.

Загальний вплив «Нафтусі» на організм полягає в тому, що вона промиває і видаляє з нього «шлаки», що накопичилися в результаті порушеного обміну речовин або ж недостатності видільної функції таких важливих органів, як нирки, кишечник та ін. Після більш-менш тривалого застосування «Нафтусі» патологічно підвищений рівень сечової кислоти в крові повертається до норми. На підставі цих даних і численних клінічних спостережень, встановлено, що «Нафтуся» надає сприятливу дію і показана для хворих, що страждають на сечокам'яні хвороби, сечокислим діатезом, подагру та іншими хворобами обміну речовин.

Крім підвищеної діуретичної дії, «Нафтуся» стимулює також жовчогінну, жовчовидільну функції печінки, що дуже важливо при захворюваннях печінки і жовчних шляхів.

Поряд з різноманітною дією води джерела «Нафтуся» при захворюваннях нирок, печінки, обміну речовин, слід відзначити також сприятливий вплив цієї води на нейро-гуморальну систему в сенсі нормалізації її функцій.

З вищевикладеного видно, що вода джерела «Нафтуся», безперечно, має властивість різноманітної дії на людський організм стосовно покращення та стимуляції діяльності багатьох органів. Це підтверджується численними клінічними спостереженнями і позитивними відгуками хворих, що лікувалися на курорті водою цього джерела.

Джерело «Нафтуся» № 2

Джерело «Нафтуся» № 2, розташовано на Помярках в трьох кілометрах від курорту, відноситься до групи мало мінералізованих. За хімічним складом джерело ідентичне з основним джерелом «Нафтуся», показаний для лікування урологічних, печінкових хворих і хворих із захворюваннями обміну речовин. В даний час джерело через віддаленість від курорту не експлуатується і зберігається як резервне.

Джерело № 1

Питне джерело № 1 («Нафтуся») розташований на дні курортної балки, в західній її частині, на відстані 600 м від центру курорту. Джерело являє собою каптованого кам'яний колодязь з красивим шестикутним павільйоном.

Вода джерела відпускається в центральному бюветі.
Вода джерела № 1 відноситься до середньомінералізованої, мінералізація її коливається від 4 до 6 г / літр, а за хімічним складом є хлоридно-сульфатно-гідрокарбонатно-натрієво-кальцієво-магнієвою водою, містить крім хлоридних і сульфатних солей 0,138 г кремнезему і 0,0139 г іонів заліза, 42 мг вільної вуглекислоти в одному літрі, а також сліди вільного сірководню.

За клінічними спостереженнями, вода джерела № 1 яка знаходиться близько до ізотонічних вод не затримується довго в шлунку, не викликає різких осмотичних коливань і не дратує його слизової оболонки; вона розріджує слиз в шлунку і сприяє його видаленню. У теплому вигляді вода зменшує запальний процес слизової шлунку, майже не підвищує секрецію і кислотність шлункового соку, розслаблює спазм привратника і тим самим усуває одну з найважливіших причин шлункових болів. Швидко вступаючи в дванадцятипалу кишку і всмоктуючись, вона рефлекторно гальмує секрецію шлунку і одночасно знижує кислотність шлункового соку. У холодному вигляді вода джерела № 1, навпаки, діючи на слизову оболонку і залозистий апарат шлунка, збільшує секрецію шлунка і кислотність шлункового соку.

Таким чином, вода джерела № 1 надає сприятливу дію на перебіг хронічних гастритів як з підвищеною, так і зі зниженою секрецією і кислотністю, сприяючи відновленню секреторної функції шлунку до норми, що підтверджується цілою низкою проведених на курорті експериментальних робіт і клінічних спостережень. Аналогічну дію вода джерела № 1 надає на кишечник, стимулюючи його секреторну діяльність і регулюючи перистальтику, заспокоюючи одночасно запальний процес і зменшуючи спазми у різних відділах кишечника.
Крім того, на підставі цілого ряду клінічних спостережень, встановлено стимулюючу дію води джерела № 1 на жовчоутворювальну функцію печінки і жовчовидільну функцію жовчного міхура.
Таким чином, вищенаведені дані говорять про те, що джерело № 1 показано:

При хронічних захворюваннях шлунку - гастритах з підвищеною та зниженою секрецією і кислотністю, а також при виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки поза періодом загострення.
При хронічних захворюваннях кишечника: колітах і ентероколітах, запорах, атонії кишечника та ін.
При хронічних захворюваннях печінки і жовчних шляхів: гепатитах, холециститах, гепатохолециститах, ангіохолітах та ін.

Джерело № 2


Джерело № 2 («Софія») розташоване в лісистій місцевості Городище на захід від курортної балки, на відстані двох кілометрів від центру курорту. Являє собою каптований кам'яний колодязь з гарним шестикутним павільйоном.

Вода джерела № 2 призначається хворим з захворюваннями шлунково-кишкового тракту. Вона належить до групи середньомінералізованих вод (мінералізація 8-12 м / літр). За хімічним складом вона є хлоридно-натрієво-кальцієво-магнієвої, містить 29 мгл вільної вуглекислоти і 0,3 мгл вільного сірководню.
Вода джерела № 2 як містить переважно хлоридні солі збуджує діяльність секреторних клітин, шлунка і отже, підвищує секрецію шлунка і кислотність шлункового соку, поряд з цим вона розріджує і розчиняє слиз шлункового соку і заспокоює запальний процес слизової шлунка. Цілий ряд проведених на курорті робіт і клінічних спостережень показав, що при захворюваннях шлунку з пониженою кислотністю вода джерела, що застосовується за певною методикою, стимулює виділення соляної кислоти і ферментів, а при захворюваннях кишечника вона покращує кишкове травлення і стимулює перистальтику; особливо сприятливо діє при хронічних атонічних запорах.

При захворюваннях підшлункової залози, з порушенням ферментативної функції, джерело № 2 впливає на збільшення кількості ферментів підшлункової залози. Клінічні спостереження показують, що після застосування води джерела № 2 протягом певного часу три-чотири тижні (у хворих з гіпоацидним і анацидним станом шлунку і супутніми явищами з боку кишечника (запори або проноси), диспептичні явища проходять, поліпшується апетит, нормалізується стіл, нерідко припиняються ахіліческі проноси, що мабуть слід пояснити стимулюючою дією води на функцію підшлункової залози і поліпшенням перетравлення їжі у верхньому відділі кишечнику.

Вода джерела № 2 показана: при хронічних гастритах зі зниженою і відсутньою кислотністю, при антсній кишечника, при ахілії шлунка і захворюванні підшлункової залози з супутніми ентероколітами і колітом.

Джерело № 4

Джерело № 4 («Барбара»), розташовано у передмісті курорту Помярки, являє собою стару озокеритну шахту, заповнену водою.

За хімічним складом вода джерела № 4 хлоридно-сульфатно-натрієва з високою мінералізацією (до 350 г / л); вона є вихідним матеріалом для одержання сухої солі «Барбара», яку отримують з води шляхом виморожування її при температурі -8 ° С з наступною перекристалізацією.
Клінічні спостереження показали, що сіль «Барбара» у великих дозах (30-40 г) викликає різкий проносний ефект, а в менших дозах (5-10 г) є ніжним послабляючим засобом і має жовчогінну і жовчовидільну дію.
Сіль «Барбара» широко застосовується на курорті при захворюваннях печінки і жовчних шляхів, при атонії кишечника, звичних запорах, при гіпертонії та інших захворюваннях.

Джерело № 5

Джерело № 5 («Емма») знаходиться в урочищі Городище, недалеко від джерела № 2, являє собою дерев'яний неглибокий колодязь. Вода джерела № 5 належить до групи слабо мінералізованих вод (мінералізація 1 г / л), за хімічним складом хлоридно-гідрокарбонатно-сульфатно-натрієво-кальцієво-магнієва. Джерело в даний час не експлуатується.

Джерело № 11

Джерело № 11 («Юзя»), розташована у верхів'ях курортної балки на відстані 800 м від центру курорту, являє собою каптованого кам'яний колодязь з фонтаном і лавками для відпочинку.

Джерело відноситься до числа мало мінералізованих (мінералізація 0,7 мг / л). Вода джерела гідрокарбонатно-сульфатно-хлоридно-кальцієво-магнієва, володіє вираженим діуретичною дією, але в даний час, у зв'язку з наявністю на курорті джерела «Нафтуся» з більш ефективною дією, для лікувальних цілей використовується мало.

Мало мінералізована м'яка вода джерела, приємна на смак і пом'якшує шкіру при зовнішньому застосуванні (миття), за часів панування Австро-Угорщини та Польщі користувалася серед місцевого населення і хворих репутацією джерела «краси і молодості» і цим привертала їх увагу. В даний час вода джерела охоче використовується хворими та місцевими жителями як доброякісна і смачна питна вода.